PIELĘGNACJA TRAWNIKÓW

Zamów zabiegi dla Twojego trawnika: wertykulacja, aeracja, nawożenie, opryski. Zadzwoń na (071) 364 45 55  lub 500 231 231 lub skontaktuj się z nami wypełniając formularz.

WERTYKULACJA:

Na trawnikach często pojawia się problem nazywany sfilcowaniem się darni powodowany nadmiernym nagromadzeniem się martwych resztek roślinnych w darni. Filc utrudniania przedostanie się wody, tlenu i nawozów do gleby. Trawnik staje się bardzo wrażliwy na upały, łatwo jest wyrywany podczas gier i zabaw. Warstwa filcu jest siedliskiem grzybów i bakterii chorobotwórczych.
Wertykulacja to zabieg łączący wyczesywanie martwych roślin z płytkim nacinaniem (ok. 2 do 3 cm) powierzchni darni. Podczas zabiegu następuje bardzo korzystne dla trawnika rozcinanie rozłogów i powierzchniowe napowietrzenie gleby. Wertykulację przeprowadzamy wiosną po pierwszym koszeniu, następnie nawozimy trawnik. Zabieg wertykulacji można powtórzyć wczesną jesienią.
 

AERACJA:

W miejscach intensywnie uczęszczanych i eksploatowanych trawnik staje się słaby i rzadki. Taki efekt nazywa się wypadaniem trawy. Nadmierne użytkowanie trawnika powoduje zagęszczanie gleby. W zbitej glebie korzenie traw mają problem z pobieraniem wody, nawozów oraz z prawidłowym rozrostem. Rozwiązaniem jest aeracja, czyli napowietrzanie.

Aerację przeprowadzamy na wilgotnej glebie. Wykonuje się ją specjalnymi maszynami, tzw. aeratorami. Zabieg powinien być wykonany na całej powierzchni trawnika, co najmniej raz w roku. Miejsca najbardziej narażone na ubicie gleby należy napowietrzać 2 do 3 razy w sezonie. Dodatkowo, po zabiegu aeracji, powinniśmy piaskować trawnik. Suchy drobny piasek, który dostanie się w otwory spowoduje lepszy ruch wodno-powietrzny w trawniku, a nawozy zostaną łatwo pobrane przez system korzeniowy.

NAWOŻENIE:

Prawidłowo nawożony i odżywiany trawnik ma kolor zielony, jest gęsty, silny, a przede wszystkim zdrowy. Nie jest podatny na choroby i insekty. Trawa do swego prawidłowego wzrostu potrzebuje wielu ważnych składników, takich jak: tlen, wodór, azot, fosfor, potas, magnez, siarka, wapń, cynk, bor. Nie wszystkie może dostarczyć gleba, dlatego należy pomagać naszemu trawnikowi przez nawożenie. W Polsce obecnie można kupić dobre nawozy takie jak: GreenPerfectScotts, Best, Compo czy Kemira. Brak np. azotu objawia się najczęściej żółknięciem dolnych liści. Potas ma szczególne znaczenie w okresie letnich upałów i jesienią. Na intensywność zieleni korzystnie wpływa magnez i żelazo. Trawnik musi być nawożony regularnie i prawidłowo.

OPRYSKI NA CHWASTY:

Aby nasza trawa rosła piękna i zdrowa oprócz powyższych zabiegów powinno się  stosować opryski profilaktycznie na chwasty, aby nie dopuścić do wzrostu obcych roślin. Zabieg wykonujemy w dni suche i pochmurne.
Obecność chwastów w runie świadczyć może o:
– nieprawidłowej pielęgnacji, wynikającej zwykle z małej częstotliwości koszenia, co doprowadza do przerośnięcia runi czasem nawet do wysokości 20 cm, albo też bardzo zbyt niskiego przycięcia trawnika w celu oddalenia terminu następnego jego koszenia.
– słabym nawożeniu lub używaniem nieprawidłowych nawozów,
– długotrwałej suszy w trakcie której wzrost traw jest spowolniony, a rozwijają się chwasty silnie ukorzenione (np. mniszek lekarski).
 
Najczęściej stosowane herbicydy na rośliny dwuliścienne: Chwastox, Starane, Aminopielik, Pielik, Bofix.